Що було раніше та що відбувається тепер на ринку деревини

На лісових господарствах України, яких наразі налічується близько 260, є досить багато деревини, яку держава може продати для отримання прибутку. Заготівля деревини відбувається в результаті проведення санітарної вирубки лісів. В її ході зрубують сухі та повалені дерева, а також ті, що уражені грибком та шкідниками. Це необхідно робити регулярно, щоб забезпечити оздоровлення лісів та припинити розповсюдження шкідників дерев. Накопичена на території лісгоспів деревина продається зараз на онлайн торгах відкритого типу, але так було не завжди.

Що відбувалося раніше

До того, як на ринку деревини відбулися суттєві зміни, він характеризувався наявністю великої кількості непрозорих схем продажу лісових матеріалів. Ці схеми створювалися посадовцями, які, користуючись своїм службовим становищем, вимагали хабарі від представників бізнесу, які прагнули придбати деревину по меншій ціні. Посадові особи навмисно знижували вартість цієї сировини, щоб продати її тим, з ким вони домовилися про хабар. Так держава не могла отримувати справедливу суму за деревину.

Що сталося в 2020 році

Рік тому на ринку деревини України відбулися суттєві зміни, відповідно до яких зараз лісоматеріали продаються тільки через онлайн торги. Раніше промислова деревина реалізовувалася на основі прямих домовленостей між посадовцями та покупцями, а на онлайн торгах вона могла продаватися лише добровільно. Але зараз українські лісгоспи, що заготовлюють велику кількість деревини, зобов’язані продавати її тільки через відкриті електронні аукціони в системі Прозорро.Продажі. Це регламентовано Постановою №1178, що вступила в силу в 2020 році. Дізнатися більше про продаж деревини в Україні можна тут https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/prodazh-neobroblenoi-derevini-u-vinnitsi-na-auktsioni-prozorropr/.

Які переваги дали нововведення

Завдяки змінам, що відбулися на українському ринку деревини, вдалося зруйнувати безліч старих корупційних схем, побудованих на змовах та хабарах. Держава стала отримувати значно більше коштів від продажу деревини, завдяки чому їх стало більше надходити і самій лісовій галузі, яка до цього не могла нормально розвиватися. Крім цього, використання системи Прозорро.Продажі відкрило нові можливості для бізнесу, так як тепер у будь-якого українського чи зарубіжного підприємця чи підприємства є можливість придбати деревину для свого виробництва по ринковій ціні.